انواع دیابت

پیشگیری از دیابت
19 بهمن 1399
دیابت و قند خون
19 بهمن 1399

دیابت انواع مختلفی داشته،که برحسب دلایل مختلفی نام گذاری متفاوتی دارد.این طبقه بندی مورد قبول کشورهای آمریکا،انگلیس، استرالیا و اروپا بوده که به شرح زیر است. دیابت نوع یک(دیابت شیرین وابسته به انسولین)-دیابت نوع دو (دیابت شیرین غیر وابسته به انسولین)-دیابت پنهانی یا واسطه-دیابت حاملگی-دیابت شکننده یا نا متعادل و دیابن ناشی از بیماری ها و بعضی شرایط دیابت نوع 1:این بیماری به خاطر نابودی و تخریب سلول های نوع بتا جزایر لانگرهانس پانکراس  است،که منجر به کمبود انسولین می شود.در این نوع بیماری میزان بروز مشکلات دیگری چون آدیسون،تیرویید،آنمی افزایش می یابد. دیابت نوع 2:شایع ترین نوع دیابت در افراد است،که مقدار انسولین تزریقی در آن کم است. دارای دو علت چاقی و غیر چاقی بوده.در این افراد مقدار ترشحی دیابت نرمال بوده اما غلظت آن ممکن است کاهش یا افزایش یابد.

دیابت پنهانی:اگر در حالت ناشتا میزان قند خون از حالت نرمال بالاتر برود،دیابت پنهانی به وجود می آید.قند خون این افراد بین افراد سالم و دیابتی است.

دیابت حاملگی:از هفته 16 تا 18 حاملگی در افرادی که قند زیادی مصرف می کنند پدیدار می شود.

دیابت ناشی از بیماری:این بیماری بخاطر مصرف داروها،مواد شیمیایی و بیماری هایی چون غدد و پانکراس ایجاد می گردد.

علائم دیابت شدید بوده و تشخیص آن در عرض چند روز و چند هفته قابل تشخیص است.که شامل نشانه هایی چون:تکرر ادرار،خشکی دهان ،تشنگی،احساس گرسنگی،خستگی و کاهش وزن،تاری دید و تاخیر در بهبودی زخم ها می باشد.علائم دیابت نوع دو تدریجا ایجاد شده و علائم کمتری نسبت به نوع یک آن دارد،نشانه های آن شبیه بیماری نوع یک است و تشخیص علائم سخت می باشد.دیگر نشانه های دیابت شامل موارد زیر خواهد بود. فشار خون بالا:مقاومت به انسولین سبب افزایش فشار در خون می شود. افزایش سایز دور کمر:داشتن وزن متعادل و افزایش سایز و داشتن شکم بزرگ می تواند یکی از عواملی باشد که سبب دیابتی شدن فرد می گردد. بیماری التهاب لثه،زردی ناخن، اختلالات شنوایی از جمله مواردی هستندکه در فرد دیابتی شایع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *